Who isTAMER LEVENT ?

Tiyatro , Sinema ve Dizi Film Oyuncusu, Sanat Yönetmeni ve aynı zamanda Oyun yazarı olan Tamer Levent, 13 Ekim 1950 Tarihinde İzmir’in Karşıyaka ilçesinde Ağır Ceza Hakimi Zeki Levent ve Tasarımcı Meral Levent çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Lise eğitimini Türk Koleji Fen Bölümü’nde tamamlamıştır. Fen Bölümü öğrencisi olmasına rağmen, tiyatro kolu başkanı olmuş ve ekibi ile ‘’Ah Şu Gençler’’, ‘’Köroğlu’’ gibi bir çok oyun ve piyeslerde rol almıştır. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesini kazanmış. Ancak sanata olan tutkusu ve oyunculuk yeteneği Ankara Devlet Konservatuvarı Yetenek sınavına girmesine sebep olmuştur. Başarı ile sınavı kazanmış ve eğitimine Ankara Devlet Konservatuvarında devam etmiştir.
Üniversite yıllarında bir çok kez yurt dışına burslu olarak gitmiş ve bir çok ülkede tiyatro ve sanat alanında çalışmalar yapma imkanı bulmuştur. Tiyatro Yüksek Bölümünden 1977 yılında mezun olmuştur. TRT 2 ‘ nin sevilen programı Akşama Doğru’nun yapımcı ve sunucusu, televizyon yapımcısı Seynan Levent ile 1982 yılında evlendi. 1984 yılında oğlu Efe ve 1985 yılında kızı Hazel dünyaya geldi.

25 Mart 1994 yılında Devlet Tiyatrolarında ilk kez yapılan bir uygulama ile seçimle Devlet Tiyatroları Genel Müdürü oldu. 10 Ağustos 1994 yılına kadar yürüttüğü bu görev esnasında ülkemizde çok ses getiren ‘’SANATA EVET’’ projesini hayata geçirdi.35 yıldır yurt içinde ve yurt dışında birçok üniversitede ve kurumda ‘’Daha ‘’Güzel Bir Dünya İçin Sanata Evet ‘’ Kavramı’ nın yaşam biçimi haline getirilmesi gerektiğini; Düşünen , Sorgulayan ve Üreten mutlu bireylerin yetişmesinin Sanata Evet Düşüncesini benimsemesi ile mümkün olabileceğini ve her bireyin bir sanat eseri olduğunu anlatan seminerler vermekte ve çalışmalar yapmaktadır. Yurtiçinde ve Yurtdışında aktif olarak çalışan ve ‘’Sanata Evet’’ i hayat biçimi haline getiren bir çok grup vardır ve özveri ile çalışmaktadır.

Tamer Levent Devlet Tiyatrolarında yaptığı tiyatro oyunculuğunun yanı sıra yönetmenlik ve rejisörlük görevleri de yapmıştır. Devlet Tiyatrolarında Müdür yardımcılığı, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, TOBAV ve TOMEB genel başkanlığı yapmıştır. 32 yıllık TOBAV başkanlığı görevinin ardından TOBAV ve TOMEB Onursal Başkanıdır. Yönettiği oyunlar Rusya , Kanada , Güney Kore, İran ve Kuzey Kıbrıs’ta festivallere davet edildi. 170 ülkede Türkiye’yi temsil etti ve atölye çalışmaları yaptı. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesinde , Eskişehir Anadolu Üniversitesinde, New York üniversitesi tiyatro bölümünde , Berlin Yüksek Sanat Okulu tiyatro bölümünde, İngiltere York Shire Bretton Hall College ‘de Warwick Üniversitesinde yaratıcı oyunculuk dersleri verdi. Luksenburg ve Macaristan’da Avrupa Parlementosu ile düzenlenen tiyatro buluşmalarının prensiplerinin oluşturulduğu komitelerde ve organizasyonlarda bulundu , seri atölye çalışmaları yönetti.

Yönettiği oyunlar ve operalar

Bir Elin Nesi Var
Bütün Dünya Oyun Sahnesi
Bernarda Alba’nın Evi
Yeniden Yaratma
Önce İnsan
Masal Kadınları
Carmen
Mança’lı Adam
Yaşamaya Dair
Caligula
Bakhai
Kalpaklılar

Ney Dans Prodüksiyonu

Ferhat ile Şirin
Domuz Ahırı
Midas’ın Kulakları
Yalancının Resmi
Ölümü Yaşamak
Ak Kartalın Oğlu Gılgameş

gibi bir çok oyun ve operayı yönetti

Rol aldığı tiyatro oyunları

1975-İstanbul Efendisi
1977- My Fair Lady (Müzikal)
1977-İnsandan Kaçan (Mysantrophe)
1977- Genç W.’nin Yeni Acıları
1978- Billy Budd (Yasalar ve İnsan)
1978- Sultan Kız (çocuk oyunu)
1979- Monserrat
Özgürlüğüne Kavuşturulan Don Kişot
Arturo Ui’nin Önlenebilir Yükselişi
Keşanlı Ali Destanı
Bir Sabah Gülerek Uyan

Tam Rolünde
Ebedî Koca
Burgonya Prensesi Ivona
Matmazel Helsinka
Karacaoğlan
Sanatçının Ölümü
Tartuffe
Düşler Yolu
Yaşamaya Dair
Ramazan’la Cülide
2008-Mutlu Yıllar Ebedî Koca
Matmazel Helsinka
Karacaoğlan
Sanatçının Ölümü
Tartuffe
Düşler Yolu
Yaşamaya Dair
Ramazan’la Cülide
2008-Mutlu Yıllar

2008-Galileo’nin Yaşamı
2009-Yalancının Resmi
2012-Venedik Taciri
2013-Rain Man (Yağmur Adam)
2014-Kuvayi Milliye (Kurtuluş Savaşı Destanı)

150 oyunda görev almış ve 70 oyun yönetmiştir. Sahneye koyduğu, ülkü Ayvaz’ın «Yeniden Yaratma» adlı oyunla devlet tiyatrolarının ilk Rusya Turnesini gerçekleştirdi. Bernarda Alba’nın Evi isimli tiyatro oyununun baleye uyarlanmasında , Binnaz Aydın’ın kareogrofisini yaptığı TV programının reji ve tekst çalışmasını yapmıştır.

Oynadığı Dizi ve Filmler

2019-Çiçero
2018-Ahlat Ağacı
2018-Yol Arkadaşım 2
2016-Suda balık
2016-Cesur ve Güzel
2015-Ertuğrul 1890
2015-Misafir
2015 Aşk Yeniden
2014-Yunus Emre: Aşkın Sesi
2014-Mısır Adası
2014- Olmak (kısa film)
2014-Bana Artık Hicran de
2014- Kış Uykusu

2013 -İzzet Kaptan ve Oğlu (TV Filmi)
2013- Su ve Ateş
2013-Fatih
2012- Tepenin Ardı
2012- Ayaz
2012 Atlılar
2010- Kılıç Günü
2009 Ayrılık
2007 Vazgeç Gönlüm
2007- Yaralı Yürek
2006- Gülpare
1998 Yazılar Filmatik TV

gibi Yirminin üzerinde Film ve Tv dizisinde rol almıştır.Usta oyuncunun oynadığı *2013 yılında gösterime giren Kış Uykusu Filmi Altın Palmiye ödülünü almıştır. *2015 yılında gösterime giren Misafir Filmi ile Kanada FIPRESCI Dünya Eleştiri Ödülünü almıştır.

2018 yılında gösterime giren Ahlat Ağacı Filmi ise72.Cannes Film Festivalin’de aday olmuş ve izleyiciler tarafından dakikalarca alkışlanmıştır. 45. Ankara Sanat Kurumu Tiyatro Ödülleri 2009, “En İyi Erkek Oyuncu” ödülü[7] (Galileo Galilei – Galileo’nun Yaşamı)

6. Asya Pasifik Sinema Akademi ödüllerinde (APSA); Tepenin Ardı isimli sinema filminde oynadığı rol ile, diğer iki ülke adayı ile birlikte en iyi erkek oyuncu adayı seçildi.

24. Ankara Film Festivali’nde Tepenin Ardı isimli sinema filminde oynadığı rol ile en iyi erkek oyuncusu seçildi.

3. Malatya Film Festivali’nde, Tepenin Ardı isimli sinema filminde oynadığı rol ile, diğer rol arkadaşları, Mehmet Özgür, Reha Özcan, Berk Hakman, ve Furkan Berk Kiran ile birlikte en iyi erkek oyuncu seçildi.
81.Dil Bayramı Onur Ödülü 2013 Dil Derneği.

20. Yıl Sadri Alışık Sinema Oyuncu ödüllerinde ,Kış Uykusu filmindeki rolü ile Seçici Kurul Üstün Performans Ödülü

4.Yeni Dergi Tiyatro ödüllerinde 2016 Onur Ödülü

2016 İsmet Küntay Onur Ödülü

TAKSAV 21. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali “Festival Onur Ödülü” 2016. gibi daha bir çok ödül almıştır.

Tamer Levent ayrıca FIA ( Uluslararası Aktörler Fedarasyonu) Türkiye temsilcisidir. IATA (Uluslararası Amatör Tiyatrolar Birliği) yönetim kurulu üyeliğinde bulunmuştur. Yerli ve yabancı dergilerde yazıları yayımlandı.
Fransa ve Tunus’ta uzun süreli atölye çalışmaları yaptı ve sonuçlarını birer gösteri haline dönüştüren Tamer Levent , radyo ve televizyonlarda dizi programlar, drama çalışmaları gerçekleştirdi. TRT RADYO 1 ‘de Gecenin İçinden Programında izleyicilerle canlı iletişim programı yaptı. Çin ve Hindistan belgeselleri gerçekleştirdi. Dünyanın pek çok ülkesinde drama atölyelerini yönetti.
Tamer Levent 1984 yılındın da kurduğu sanat kurumu, deneme sahnesi drama çalışmalarını başlattı. Yaratıcı Dramayı Tiyatro Eğitim ve Sosyal Yaşamda bir disiplin ve yöntem olarak geliştirmek ve yaygınlaştırmak amacıyla 5 Mart 1990 yılında Prof.Dr. İnci SAN ve bir grup eğitmen ile birlikte Çağdaş Drama Derneğini kurdu ve Yaratıcı Drama Çalışmalarını devam ettirdi. 1 Nisan 2003 tarihinde Çorlu Belediyesi tarafından Çorlu Belediyesi Tamer Levent Sahnesi adı ile tiyatro sahnesi açıldı.

Tamer Levent ayrıca bir çok üniversitenin tiyatro ve oyunculuk bölümünde eğitmenlik yapmıştır.Binlerce başarılı öğrenci yetiştirmiştir. Oyunculuğunun ve eğitmenliğinin yanı sıra Niçin Tiyatro(Makaleler), Ya Tutarsa (Oyun), Bütün Dünya Bir Oyun Sahnesi, Karasına Göre Bir Halk Düşmanı , Anla Beni, Masal Kadınları adlı kitapların yazarıdır.

Ödüller

  • 45. Ankara Sanat Kurumu Tiyatro Ödülleri 2009, “En İyi Erkek Oyuncu” ödülü
  • 6. Asya Pasifik Sinema Akademi ödüllerinde (APSA); Tepenin Ardı isimli sinema filminde oynadığı rol ile, diğer iki ülke adayı ile birlikte en iyi erkek oyuncu adayı seçildi.
  • 24. Ankara Film Festivali’nde Tepenin Ardı isimli sinema filminde oynadığı rol ile en iyi erkek oyuncusu seçildi.
  • 3. Malatya Film Festivali’nde, Tepenin Ardı isimli sinema filminde oynadığı rol ile, diğer rol arkadaşları, Mehmet Özgür, Reha Özcan, Berk Hakman, ve Furkan Berk Kiran ile birlikte en iyi erkek oyuncu seçildi.
  • 81.Dil Bayramı Onur Ödülü 2013 Dil Derneği
  • 20. Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri Seçici Kurul Özel Ödülü (Kış Uykusu)
  • 4.Yeni Dergi Tiyatro ödüllerinde 2016 Onur Ödülü
  • 2016 İsmet Küntay Onur Ödülü
  • TAKSAV 21. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali “Festival Onur Ödülü” 2016